معاونتمعاونت پژوهشی

سخن معاونت پژوهشی

چرا تحقیق؟ چرا پژوهش ؟

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم همگام با پیشرفت و گسترش روزافزون علم و فناوری، پیوسته دگرگون می شود. امروزه برای اینکه بتوانیم از امکانات موجود در جامعه بیشتر استفاده کنیم باید خود را با این دگرگونی ها و تغییرات هماهنگ سازیم برای دستیابی به این هماهنگی آشنا شدن دانش آموزان با اصول تحقیق و پژوهش یک امر ضروری و لازم است.

 دانش‌آموزان با تحقیق و پژوهش می‌توانند به توانایی‌های بسیاری دست یابند از جمله توانایی های این است که:

  • فعالانه در کلاس‌ها و فعالیت‌های پژوهشی و یادگیری شرکت نمایند و از پژوهش و تحقیق لذت برده و به اطلاعات دانش خود بیفزایند با افزایش این اطلاعات در سایر دروس خود پیشرفت کرده و یادگیری در آن ها پایدار، دائمی و ماندگار می‌شود.
  • به دنبال هر تحقیق، جستجوگری و حس کنجکاوی در درون افراد تقویت می‌گردد بنابراین نسبت به حل مسائل خود به طور منطقی عمل کرده و تنها به ظاهر مسئله توجه نمی نمایند بلکه به صورت عمیق و همه جانبه و مسئله را مورد توجه قرار می دهند.
  • از آنجایی که این پژوهشگران جوان در حین تحقیق با منابع اطلاعاتی و علمی بسیاری مواجه می‌شود، لذا اطلاعات و دانش روز در آن ها گسترش پیدا کرده و نسبت به جهان دید تازه پیدا می‌کنند.
  • پژوهشگران به پدیده ها و تغییرات محیط اطراف خود کنجکاوانه نگاه کرده و آنها را با دقت فراوان بررسی می‌کنند.
  • آشنایی با روش تحقیق و اصول آن افراد را نسبت به آن علاقه‌مند کرده وبه دلیل آشنایی با اصول و فنون پژوهش، آن ها در دوره های تحصیلی بالاتر می توانندپروژه های پژوهشی در سطوح بالا را بهتر انجام داده و به نتایج علمی دقیق و متقن دست یابند.

در دبیرستان علامه حلی ۱۰ فعالیتی به عنوان فعالیت پژوهشی تعریف شده که دانش‌آموزان برای یادگیری بهتر باید فعالانه در آن شرکت کنند و با انجام تحقیق و پژوهش با روش اصولی و علمی آن و همراه با ساخت پروژه های علمی و عملی برای رسیدن به اهداف آموزشی خود گام موثر بر دارند. ضمن این که در پایان هر سال از آن پروژه های عملی دانش آموزان پژوهشگر،  نمایشگاهی تحت عنوان « نمایشگاه  اوج» در مدرسه برگزار و مورد بازدید خانواده‌ها و علاقمندان قرار می‌گیرد.

با آرزوی موفقیت برای تک تک شما عزیزان

شجاع

معاون  پژوهشی دبیرستان علامه حلی 10

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن